„Gdy będę w więzieniu, a powiedzą Wam, że Prymas zdradził sprawy Boże – nie wierzcie (…). Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko, co czynię dla Kościoła, czynię dla Niej”.

W dniu 7 grudnia wspominaliśmy wielkiego Polaka Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dotychczasowego patrona gimnazjum, uczniowie szkoły podstawowej mieli wspaniałą okazję poznać bliżej postać kapłana, który realizował swoją duszpasterską misję w trudnym dla Polski i Polaków okresie historycznymMłodzież przedstawiła fragment z życia Kardynała w okresie internowania w ostatnim miejscu pobytu w Komańczy.
W rolę przedstawicieli Urzędu Bezpieczeństwa wcielili się Mateusz Majewski i Aleksandra Załucka, sióstr zakonnych – gospodyń klasztoru w Komańczy Nicole Poręba, Marcelina Kołodka, Kaja Wasielewska, w roli Kardynała Stefana Wyszyńskiego wystąpił Jakub Kłobudzki, w roli narratora zaprezentowała się Natalia Ząbek, a piękny wiersz pt:” Komańcza” recytowała Aleksandra Świątek. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Ewa Miszkuro – Kulaszewska, inspirujące piosenki zaspiewały Klara Wychowanek, Kaja Wasielewska i Aleksandra Świątek.
Na zakończenie przedstawienia Pan dyrektor Krzysztof Sołtys przybliżył młodym widzom trudną i skomplikowaną sytuację Kościoła Katolickiego w komunistycznej Polsce po drugiej wojnie światowej.

Marzena Antosz

Fot. Marek Kozieł