Kącik Bibliotekarza

Rozkład jazdy

Rok szkolny 2020/21

>>więcej<<

Regulamin dowożenia

SOWA

Efektywna edukacja!
- czyli  wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów/uczennic z  trzech szkół podstawowych  Gminie Jaworzyna Śląska

 

więcej informacji

Programy i projekty
Archiwum stron

 

Zgodnie z wieloletnią tradycja naszej szkoły październik to miesiąc spotkań polsko-niemieckich. Tym razem 15-osobowa grupa  uczniów  z Jaworzyny Śl. odwiedzała swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej w Pfeffenhausen w Bawarii.

Tydzień wymiany szkolnej w Niemczech upłynął na ciekawych wycieczkach, warsztatach i poznawaniu kultury bawarskiej w sytuacjach życia codziennego. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Landshut – miejsce zaślubin polskiej księżniczki Jadwigi z księciem bawarskim, Jerzym Bogatym, z 1475 r. Miasto to  słynie również z najwyższej na świecie  ceglanej wieży kościoła pod wezwaniem św. Marcina oraz średniowiecznego zamku Trausnitz.

Kolejnym punktem programu były warsztaty „Comewithme” w firmie Wolf w Mainburgu, która zajmuje się produkcją urządzeń klimatyzacyjnych oraz solarowych na szeroką skalę. Podczas kilkugodzinnych zajęć we współpracy z praktykantami uczniowie samodzielnie wykonali ozdobną karafkę z metalu oraz  mały wentylator w postaci wiatraka napędzanego energią słoneczną. Mieli również okazję zwiedzić ogromny zakład i poznać linię produkcyjną firmy.

Główną   atrakcją przygotowaną przez organizatorów była wycieczka do stolicy Bawarii, Monachium –miasta, w którym gra i trenuje Robert Lewandowski. Wizyta w Alianz Arenie, w której rozgrywane są mecze klubu piłkarskiego FC Bayern  z oprowadzeniem po szatni piłkarzy, zapleczu treningowym oraz pomieszczeniach, w których przeprowadzane są konferencje prasowe z drużynami, miejscach przeznaczonych dla kibiców oraz przepięknym stadionie, na którym drużyna rozgrywa mecze pozwoliły naszym uczniom choć przez chwilę poczuć się jak piłkarz takiego klubu. Na koniec była wizyta   w firmowym sklepie FC Bayern i czas na zakup pamiątek.

Podczas wycieczki do Monachium zaplanowano spotkanie z konsulem polskim, panem Markiem Osiakiem, w jego siedzibie, a więc w polskim konsulacie. Uczniowie mogli otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące służby dyplomatycznej i zadań konsulatu.

Wśród atrakcji podczas zwiedzania miasta nie zabrakło tradycyjnej wizyty w Muzeum BMW. Można było zrobić sobie zdjęcia na motorach i w najnowszych eksponatach samochodów osobowych tej marki. Na koniec wycieczki uczniowie wraz z opiekunami poznali uroki centrum miasta odbywając po nim spacer i kupując pamiątki.

Przedostatni dzień pobytu w Bawarii wypełniły warsztaty w ekologicznym gospodarstwie rolnym, podczas których uczniowie nauczyli się piec bułeczki i wyrabiać masło. Warsztaty zakończyły się spożyciem tych wykonanych samodzielnie pokarmów. Wszyscy mogli również zrobić zakupy w sklepie z ekologiczną żywnością.

Wieczorem na uroczystym podsumowaniu tegorocznej wymiany obecni byli honorowi goście, którzy przyczynili się do współpracy partnerskiej pomiędzy szkołami. Uczniowie zostali uhonorowani dyplomami za udział w wymianie, a słowom podziękowań za piękny program imprezy nie było końca… Na koniec na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Radę rodziców.

W sobotę rano po pożegnaniu przed szkołą i wykonaniu tradycyjnego zdjęcia polscy uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w podróż powrotną do Polski. Wymiana zakończyła się pomyślnie, a jej uczestnicy przywieźli do domu bagaż nowych doświadczeń i ciekawych wrażeń, bogatsi o nowych przyjaciół z Niemiec. W gazetach regionalnych, takich jak „Landshuter Zeitung” ukazał się artykuł na temat polsko-niemieckiego spotkania młodzieży.

 

Dziennik

Ważne!!! Prosimy logować się do dziennika przez przeglądarkę (np. Chrome, Firefox) ponieważ wtedy jest pełny dostęp do wszystkich wymaganych funkcji dziennika.

Jak uzyskać dane do logowania swojego dziecka

Logopeda

Logopeda – Aneta Besser przyjmuje w poniedziałki od 13.00-16.00, we wtorki od 12.00-18.00 w gabinecie koło sali gimnastycznej (wejście od ul.Ogrodowej).

Z logoterapii mogą korzystać dzieci i młodzież z Gminy Jaworzyna Śląska mające problemy związane z mową. Rejestrować się można pod numerem telefonu 603 650 722. (nie jest wymagane skierowanie od lekarza).

 Besser Aneta


ul. Mickiewicza

 

 

ul. Jana Pawła II