Tydzień Kropki na lekcjach języka polskiego w klasie 3a wiązał sie z wieloma ciekawymi i wymagającymi różnorakich umiejętności zadaniami. Jedno z nich nawiązywało do naszej wiedzy związanej z częściami mowy, ponieważ mieliśmy wypisać wszystkie te ,które kojarzą się z kształtem tego znaku interpunkcyjnego. Niektóre zadania były powiązane z życiem codziennym i kropką np. kodowanie Morse’a ,ćwiczenie z alfabetem Breil’a, który opiera się wyłącznie na tym znaku i jego ułożeniu. To zadanie uświadomiło nam, że bez takiego wydawałoby się małego punktu ludzie niewidomi nie wyobrażają sobie swojego życia. Inne zagadnienie pozwalało nam wykazać się tym ,co lubimy robić; mieliśmy napisać opowiadanie z kropką w roli głównej. Puentylizm to kolejne nasze przedsięwzięcie -rysowaliśmy ,malowaliśmy kropkami . Następne zadanie polegało na szukaniu wokół nas kropek zwykłych i niezwykłych. Tworzyliśmy z nich fotorelację z zagadkami. Były zdjęcia z kropkowymi akcesoriami, wyjaśnianie powiedzeń „być w kropce” i „postawić kropkę nad „i”. Powstawały wspaniałe chmury wyrazowe ,gazetowe opowieści.

Jednak najwięcej emocji przyniosło polecenie znalezienia ukrytych kolorowych kropek. Okazało się ,że kropki czekały na nas w najbardziej tajemniczych zakamarkach naszej szkoły. Na kropkach znajdowały się ciekawostki dotyczące znaków interpunkcyjnych , cytaty, polecenia do następnych zadań. Do poszukiwań i zabawy dołączyli się nawet nauczyciele i uczniowie z innych klas. Bardzo cieszę się, że mogłam uczestniczyć w Tygodniu Kropki, ponieważ była to nauka przez bardzo przyjemne dla nas rzeczy i to pozwoliło mi choć na chwilę zapomnieć o stresie związanym z egzaminami gimnazjalnymi i jego wynikami.

Alicja Legendziewicz