Kącik Bibliotekarza

Rozkład jazdy

Rok szkolny 2020/21

>>więcej<<

Regulamin dowożenia

SOWA

Efektywna edukacja!
- czyli  wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów/uczennic z  trzech szkół podstawowych  Gminie Jaworzyna Śląska

 

więcej informacji

Programy i projekty
Archiwum stron

 

RKO – czyli resuscytacja krążeniowo oddechowa.

Zabiegi, które ratują życie.

1.RKO u osoby dorosłej

2. RKO z użyciem AED czyli przenośnego defibrylatora

3. RKO u małego dziecka

4. RKO u niemowlaka

Gdy raz rozpoczęliśmy Resuscytację Krążeniowo – Oddechową nie możemy już od niej odstąpić. Są jednak 4 sytuacje, kiedy jest to dopuszczalne. 
 
1️⃣ Miejsce przestało być bezpieczne – jesteśmy w walącym się budynku wybuchł pożar, pojawił się ktoś kto chce nam zrobić krzywdę. W takich sytuacjach możemy przerwać RKO i uciekać w bezpieczne miejsce. Jeśli to możliwe, możemy ewakuować poszkodowanego. Nie zapominajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.
2️⃣ Zupełnie opadniemy z sił – jeśli czujemy że jesteśmy na skraju wytrzymałości i grozi nam omdlenie, lepiej położyć się i odpocząć 10 – 20 sekund po czym ponownie przystąpić do RKO. Jest to wyjście zdecydowanie lepsze zarówno dla nas, jak i dla poszkodowanego – jeśli stracimy świadomość, ponownie przystąpimy do RKO po około 2 minutach (w najlepszym wypadku).
3️⃣ Ratownicy medyczni przejmą poszkodowanego – możemy odejść od poszkodowanego gdy usłyszymy ratowników zwracających się do nas: „Przejmujemy go, możesz się odsunąć”. Nie przerywajmy RKO od razu, gdy tylko usłyszymy sygnał karetki będącej jeszcze kilometr od nas.
4️⃣ Poszkodowany zacznie oddychać – w takim przypadku kontynuowanie RKO jest już zbędne.
Wtedy tylko kontrolujemy funkcję życiowe do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
Dziennik

Ważne!!! Prosimy logować się do dziennika przez przeglądarkę (np. Chrome, Firefox) ponieważ wtedy jest pełny dostęp do wszystkich wymaganych funkcji dziennika.

Jak uzyskać dane do logowania swojego dziecka

Logopeda

Logopeda – Aneta Besser przyjmuje w poniedziałki od 13.00-16.00, we wtorki od 12.00-18.00 w gabinecie koło sali gimnastycznej (wejście od ul.Ogrodowej).

Z logoterapii mogą korzystać dzieci i młodzież z Gminy Jaworzyna Śląska mające problemy związane z mową. Rejestrować się można pod numerem telefonu 603 650 722. (nie jest wymagane skierowanie od lekarza).

 Besser Aneta


ul. Mickiewicza

 

 

ul. Jana Pawła II