W czwartek 18 października odbył się w naszej szkole piknik historyczny, na który złożyły się: montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli: Ewy Miszkuro-Kulaszewskiej, Marzeny Antosz i Anny Bardzińskiej; żywa lekcja historii „od powstania listopadowego do odzyskania niepodległości” w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Arkona; Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Jaworzyna Śląska zaprezentowało kolekcję strojów historycznych z XIX wieku; pan Wiesław Dybeł, szkolny koordynator projektu „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia” przedstawił film i prezentację multimedialną o corocznych, wakacyjnych wyjazdach naszych uczniów i nauczycieli na Kresy w ramach dolnośląskiej akcji porządkowania polskich cmentarzy na wschodnich terenach I i II Rzeczpospolitej.

Naszą imprezę osłodziły pyszne ciasta upieczone przez niezawodnych rodziców naszych uczniów. Sprzedażą wypieków zajął się szkolny klub wolontariatu pod opieką pani Adriany Kotów-Jędras. Dochód ze sprzedaży ciast zostanie przeznaczony na wakacyjny wyjazd młodzieży i nauczycieli na Kresy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”

Piknik historyczny przygotowany z okazji 100-rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości stał się znakomitą okazją do jeszcze większej integracji społeczności lokalnej. Do wspólnej zabawy włączyli się mieszkańcy gminy Jaworzyna Śląska wraz z burmistrzem panem Grzegorzem Grzegorzewiczem, uczniowie i ich rodzice, dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły. Wśród gości znaleźli się również nauczyciele i uczniowie z Bawarii z naszej szkoły partnerskiej w Markt Pfeffenhausen, którzy akurat kończyli swój tygodniowy pobyt w ramach międzynarodowej wymiany uczniowskiej. Nasi niemieccy goście zwrócili uwagę na fakt, iż bolesna historia stosunków polsko niemieckich nie wpłynęła negatywnie w żaden sposób na bardzo dobrą jakość obecnych przyjacielskich relacji między naszymi narodami.