Uczniowie klas piątych wzięli udział w rozgrywkach ortograficznych bazujących na zasadach Ortofrajdy. System dydaktyczny Malowana Ortografia opiera się na przypisaniu poszczególnym ortogramom (tzn. ż, rz, ó, u, h, ch, i wyjątkom) stałych kolorów i jest jedynym bezstresowym, pamięciowo – wzrokowym sposobem uczenia się i nauczania pisowni. Malowana Ortografia, w skład której wchodzą książki, gry i zabawy, opiera się na nauce ortografii za pomocą kolorów i jest wielokrotnie przetestowanym i sprawdzonym sposobem na skuteczne uczenie się i łagodzenie skutków dysortografii u dzieci. Pamięciowo – wzrokowe formy nauczania ortografii uzupełniają, a także zastępują dotychczasowe metody. Takie rozwiązanie wpływa również dodatnio na rozwój kreatywnego myślenia i poszerzenia wyobraźni.
Uczniowie kl.5 rozwiązywali różne zadania kolorując ortografię. Następnie malowali ortograficzny pejzaż ,szukali ukrytych na zamku skarbów, grali z Ortofrajdkiem w wiele gier internetowych . Przez cały czas zabawy-konkursu zbierali punkty i w ten sposób został wyłoniony mistrz Malowanej Ortografii ,którym została Maja Roman z klasy 5b.Na podium ortograficznym znaleźli się także Karina Pawlaczyk(kl.5a) i Bartosz Bartczak(kl.5a). Ważny jest także fakt, że proponujemy przy tym konkursie ideę wychowania w tolerancji, bez stresów i agresji, dając dzieciom kolorowe gry, które stają się głównym bodźcem do uczestnictwa w tej nauce – zabawie.