Uczniowie klasy 7c reprezentowali Szkołę Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej podczas uroczystych obchodów Dnia Kolejarza w Gminie Jaworzyna Śląska, które odbyły się 25 listopada 2019 roku. Już  od 38 lat kolejarze  upamiętniają swoją patronkę –  św. Katarzynę Aleksandryjską. W ramach obchodów tego święta zorganizowano spotkanie dzieci i młodzieży z emerytowanymi kolejarzami pod hasłem „Kolej łączy pokolenia”.

Podczas spotkania złożono kwiaty pod pomnikiem św. Katarzyny, a następnie zaproszeni goście zostali oprowadzeni po Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa przez pana Zbigniewa Gryzgota, wieloletniego pracownika kolei.  Uczniowie z zainteresowaniem słuchali historii o jaworzyńskich lokomotywach, które znane są na całym świecie. Wiele z nich ma na swoim koncie karierę filmową w takich produkcjach jak „Anna Karenina” czy „Lalka”. Kolejną  atrakcją był jeden z pierwszych polskich komputerów – „Odra”, który swoim rozmiarem zajmuje całe pomieszczenie! Uczniowie mogli także obejrzeć gabinet naczelnika, pokój lekarski, drukarnię i inne ekspozycje dostępne dla zwiedzających. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również makieta z trakcją kolejową wykonana przez uczniów byłej szkoły kolejowej. Podczas spotkania organizatorzy ugościli  nas ciepłą herbatą i pysznym słodkimi wypiekami.

Dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie i interesującą lekcję historii.