Różnorodność językowa, wielojęzyczność i nauka języków obcych przez całe życie: to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków. To coroczne święto języków ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy. Nasza szkoła również włączyła się w tą promocję.

Podczas całotygodniowych obchodów na wszystkich uczniów czekało wiele ciekawych wydarzeń oraz interesujących lekcji kulturowych. Uczniowie „przenieśli się” do europejskich krajów, takich jak: Francja, Hiszpania, Rosja i Niemcy. Nauczyli się kolorów, liczb oraz podstawowych zwrotów w danym języku. Rozpoznawali flagi, charakterystyczne zabytki oraz potrawy poszczególnych państw. Dowiedzieli się czym jest Unia Europejska i iloma językami posługujemy się w Europie. Poznali cyrylicę i za jej pomocą zapisali swoje imię. Tłumaczyli polskie wyrazy na język rosyjski oraz wysłuchali audiobooka „Aschenputtel” w języku niemieckim.

Dzięki zaangażowaniu rodziców i zaproszonych gości dzieci mogły posłuchać opowieści w różnych europejskich językach. Uczniowie klasy 1b uczestniczyli w niezapomnianej lekcji bibliotecznej w języku angielskim i hiszpańskim. Pani Dagmara Wyłub w cudowny sposób opowiedziała historię pewnej rodzinki, która wybrała się na polowanie na niedźwiedzia.

Pragnę serdecznie podziękować naszym wolontariuszom, którzy z zaangażowaniem i wielkim entuzjazmem wzięli udział w naszych obchodach:

Pani Agnieszce Terpic (mamie Jasia) za przeczytanie w języku angielskim i hiszpańskim  Ch. Ricci „Good Night Dora”

Pani Justynie Radkiewicz (mamie Gabrysia) za przeczytanie w języku angielskim E. Carle „The Very Hungry Caterpillar”

Panu Marcinowi Krukowi (naszemu wicedyrektorowi) za przeczytanie w języku francuskim H. Tullet „Un Livre”

Pani Dagmarze Wyłub (Kierowniczce Biblioteki Publicznej) za odegranie wspólnie z dziećmi opowieść M. Rosen i H. Oxenbury „We’re Going on the Bear Hunt”.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z naszych obchodów European Day of Languages.