Egzamin ósmoklasisty jest nie lada stresem, nie tylko dla uczniów, ale i ich rodziców i nauczycieli. Wszyscy przykładają do niego niesamowicie dużą wagę. Nie dzieje się to tylko ze względu na jego ogromne znaczenie, ale i dlatego, że w kwietniu 2019 r. będzie on po raz pierwszy zdawany przez uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego wymaga od uczniów szerokiej wiedzy z zakresu języka. Pierwsza część arkusza składa się z dwóch tekstów (literackiego oraz nieliterackiego), do którego przygotowano zadania otwarte, jak i zamknięte. Następnie uczniowie mają za zadanie napisanie własnego tekstu, który powinien być dłuższy niż 200 słów. Warto zaznaczyć, że do wyboru są dwa tematy — jeden o charakterze twórczym, polegający na napisaniu opowiadania, drugi to natomiast temat o charakterze argumentacyjnym: polega na napisaniu rozprawki, artykułu lub przemówienia. Kluczową kwestią przygotowań na egzamin ósmoklasisty jest znajomość lektur z podstawy programowej dla klas IV-VI oraz VII-VIII, dlatego ważne jest regularne czytanie lektur podczas przygotowania się do egzaminu.

W przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty ważna jest regularność. Aby móc jak najlepiej i najwydajniej przygotowywać do testów, stworzyliśmy plan nauki. Uczniowie  8a i 8b rozplanowali swoje działania, by były jak najbardziej owocne. Ostatni miesiąc zostawiliśmy na powtórki i uzupełnianie brakującej wiedzy. Dzięki temu jest czas, by na spokojnie uzupełnić braki lub móc powtórzyć partie materiału, które sprawiają najwięcej problemów. Trenujemy na przykładowych arkuszach i materiałach, aby móc jak najlepiej poznać strukturę testu oraz schematy rządzące kluczem ocen.

Ósmoklasiści i gimnazjaliści trzymamy mocno za Was kciuki! Powodzenia!

A tak przypominamy sobie lektury: