„Kochani Uczniowie i Nauczyciele!

W imieniu rezydentów i pracowników Ilford Park Polish Home chcielibyśmy serdecznie podziękować za okazaną nam pamięć. Było nam miło przeczytać i zobaczyć Wasze cudowne kartki. Zostały one wywieszone w gablocie w recepcji, aby każdy mógł je zobaczyć. Z okazji nadchodzących Świąt chcielibyśmy złożyć Wam życzenia cudownych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Wysyłamy parę zdjęć z naszego miejsca, w tym zdjęcia z uroczystości rocznicy odzyskania niepodległości.

Z poważaniem
Clare Thomas Kierownik IPPH”

Takie miłe słowa kierują do nas weterani oraz pracownicy Domu Weterana w Newton Abbot, do których, w ramach naszej szkolnej akcji „I’m proud to be Polish” wysłaliśmy kartki patriotyczne z życzeniami.

Kilka dni temu otrzymaliśmy przesyłkę z Wielkiej Brytanii, która zaskoczyła nas swoją zawartością. Otrzymaliśmy kartkę bożonarodzeniową oraz zdjęcia od naszych nowych przyjaciół z Domu Weterana. Zdjęcia przedstawiają obchody uroczystości 100  lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Panią Karolinę Kaczorowską wdowę po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim oraz Pana Tadeusza Stopczyńskiego- uczestnika Powstania Warszawskiego. Najwięcej wzruszeń wzbudziło w nas zdjęcie, na którym widnieje wystawa prac naszych dzieci i ich rodziców. Pięknie wyeksponowane logo szkoły i kartki, umieszczone w gablocie, w głównym holu domu tuż obok tablicy upamiętniającej powstanie nowego budynku ośrodka napawa dumą. W rozmowie telefonicznej Pani Alicja Powell nie kryła wzruszenia z życzeń, które płynęły z nadesłanych kartek. Przyznała, że byli zaskoczeni tak pięknym darem z naszej strony bo mało kto o nich w Polsce wie i pamięta. My wiemy! Chcemy pokazać, że pamiętamy o nich i nawiązaną współpracę z wielką przyjemnością będziemy kontynuować.

Zapraszam wszystkich do obejrzenia wystawy nadesłanych zdjęć w budynku szkoły przy ulicy Mickiewicza.

Kilka słów o Ilford Park Polish Home

Po drugiej wojnie światowej większość polskich żołnierzy, którzy walczyli po stronie narodów zjednoczonych i pod dowództwem brytyjskim, nie była w stanie powrócić do Polski, która znalazła się pod wpływem władz komunistycznych. Obawiano się aresztowań na tle politycznym.

Ze względu na znaczący udział Polaków podczas II wojny światowej, byli oni postrzegani w Whitehall i w szerszych kręgach jako „sprawa wyjątkowa”. Winstone Churchil w swojej przemowie podczas obrad Izby Gmin określił Polaków jako „wyjątkowych” i złożył deklarację, że:

„Rząd Królewskiej Mości nie zapomni nigdy długu wobec polskich żołnierzy, którzy służyli dzielnie i wszystkich tych, którzy walczyli pod naszym powództwem…”

Polski Akt Przesiedlenia został podpisany w 1947 roku i nałożył na władze brytyjskie zaspokojenie potrzeb tych Polaków i ich rodzin, którzy na jego mocy zdecydowali się pozostać w Wielkiej Brytanii. Na podstawie Aktu utworzono 45 obozów przesiedlenia, które rozmieszczone zostały po całej Wielkiej Brytanii.

Ilford Park Polish Home jest ostatnim domem opieki, który pozostaje pod zarządem brytyjskiego ministerstwa obrony oraz realizuje ustawę Polish Resettlement Act. Obejmuje ona dwa pokolenia: polskich weteranów oraz ich dzieci, pod warunkiem że te ostatnie urodziły się poza terenem Wielkiej Brytanii, ale przybyły tutaj z powodu wojny.

Budynek jest okazały i nowoczesny, otoczony zielenią. Jest oddalony od głównej drogi, panuje tam cisza i spokój. Przy głównym wejściu wiszą flagi polska i brytyjska. Na korytarzach słychać mieszankę języków angielskiego i polskiego. Tablice informacyjne też są w dwóch językach. Obecnie w Ilford Park Polish Home mieszka ok. 90 rezydentów.