Kącik Bibliotekarza

Rozkład jazdy

Rok szkolny 2020/21

>>więcej<<

Regulamin dowożenia

SOWA

Efektywna edukacja!
- czyli  wsparcie rozwoju kompetencji kluczowych uczniów/uczennic z  trzech szkół podstawowych  Gminie Jaworzyna Śląska

 

więcej informacji

Programy i projekty
Archiwum stron

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Jaworzynie Śl. uczestniczyli  od 16. do 21. października  w wymianie ze szkołą partnerską w Niemczech. Tydzień pobytu w Bawarii wypełniony był po brzegi wycieczkami, warsztatami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.

I tak we wtorek uczniowie wzięli udział w spotkaniu ze znanym pisarzem niemieckim o polskich korzeniach, panem Matthiasem Kneip’em, który wydał kilka książek na temat polski. Jego wykład na temat różnic kulturowych pomiędzy Polską i Niemcami, nacechowany elementami humorystycznymi, otworzył tegoroczną wymianę. Na  uroczystość  powitania naszych uczniów zostało zaproszonych wiele znanych w regionie osobistości, a honorowym gościem, który dokonał wpisu do księgi pamiątkowej szkoły w Pfeffenhausen, był konsul generalny Republiki Polskiej, pan Marek Osiak. Po uroczystości polscy i niemieccy uczniowie odbyli wycieczkę do Landshutu, podczas której poznali m.in. historię słynnego „Wesela Landshuckiego” z 1475 r. pomiędzy polską księżniczką – Jadwigą, córką króla Polski Kazimierza Jagiellończyka a księciem bawarskim, Jerzym Bogatym, na pamiątkę którego co cztery lata organizowane są w Ladshucie uroczyste obchody wesela na wzór średniowiecznej uroczystości. Zwiedzili również Zamek Trausnitz oraz Kościół Św. Marcina z najwyższą na świecie wieżą ceglaną.

W kolejnym dniu wymiany odbyła się całodniowa wycieczka do Monachium, a w jej programie znalazła się wizyta w Muzeum BMW, spacer po kompleksie sportowym „Olympiagelӓnde” oraz wjazd na słynną Wieżę Telewizyjną;  wizyta w Landtagu – siedzibie parlamentu landu bawarskiego oraz spotkanie z posłanką pochodzącą z gminy partnerskiej Pfeffenhausen; przejażdżka po przepięknym mieście oraz spacer po jego centrum. Na koniec wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć trzecie na świecie pod względem atrakcyjności lotnisko w Monachium.

Czwartek był kolejnym dniem wycieczki, tym razem do bajecznego Regensburga (Ratyzbona), którego historię i osobliwości przybliżył przewodnik. Stare Miasto Ratyzbony, pochodzące ze średniowiecza, wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacer po licznych i zawiłych uliczkach miasta, przepełnionych zabytkowymi średniowiecznymi kamieniczkami z ciekawymi sklepikami i licznymi antykwariatami rozpoczął  się zwiedzeniem Katedry Św. Piotra słynnej m.in. z największych wiszących organów na świecie, a zakończył wizytą w  centrum handlowym „Arkady”.

W piątek uczniowie wzięli udział w projekcie zorganizowanym i prowadzonym przez grupę artystyczną „Black & White”,  w ramach którego zetknęli się oni z muzyką i tańcem afrykańskim oraz problematyką współczesnej Afryki. Uczestniczyli w warsztatach tanecznych, perkusyjnych oraz wokalnych , a także wysłuchali kilku wykładów na temat działalności humanitarnej na rzecz głodujących i potrzebujących pomocy mieszkańców Afryki. Po południu odbył się festyn polsko-bawarski, zorganizowany przez rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Wieczór pożegnalny uświetnił koncert grupy „Black & White” we współuczestnictwie wszystkich uczniów, którzy grali na bębnach, tańczyli w takt afrykańskich rytmów i śpiewali poznane podczas projektu piosenki.

W sobotę po długiej podróży uczniowie naszej szkoły wrócili wraz z opiekunami do Jaworzyny Śl. pełni cudownych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie nawiązane w Pfeffenhausen.

Barbara Dzikowska

 

 

 

Dziennik

Ważne!!! Prosimy logować się do dziennika przez przeglądarkę (np. Chrome, Firefox) ponieważ wtedy jest pełny dostęp do wszystkich wymaganych funkcji dziennika.

Jak uzyskać dane do logowania swojego dziecka

Logopeda

Logopeda – Aneta Besser przyjmuje w poniedziałki od 13.00-16.00, we wtorki od 12.00-18.00 w gabinecie koło sali gimnastycznej (wejście od ul.Ogrodowej).

Z logoterapii mogą korzystać dzieci i młodzież z Gminy Jaworzyna Śląska mające problemy związane z mową. Rejestrować się można pod numerem telefonu 603 650 722. (nie jest wymagane skierowanie od lekarza).

 Besser Aneta


ul. Mickiewicza

 

 

ul. Jana Pawła II