Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum w Jaworzynie Śl. uczestniczyli  od 16. do 21. października  w wymianie ze szkołą partnerską w Niemczech. Tydzień pobytu w Bawarii wypełniony był po brzegi wycieczkami, warsztatami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi.

I tak we wtorek uczniowie wzięli udział w spotkaniu ze znanym pisarzem niemieckim o polskich korzeniach, panem Matthiasem Kneip’em, który wydał kilka książek na temat polski. Jego wykład na temat różnic kulturowych pomiędzy Polską i Niemcami, nacechowany elementami humorystycznymi, otworzył tegoroczną wymianę. Na  uroczystość  powitania naszych uczniów zostało zaproszonych wiele znanych w regionie osobistości, a honorowym gościem, który dokonał wpisu do księgi pamiątkowej szkoły w Pfeffenhausen, był konsul generalny Republiki Polskiej, pan Marek Osiak. Po uroczystości polscy i niemieccy uczniowie odbyli wycieczkę do Landshutu, podczas której poznali m.in. historię słynnego „Wesela Landshuckiego” z 1475 r. pomiędzy polską księżniczką – Jadwigą, córką króla Polski Kazimierza Jagiellończyka a księciem bawarskim, Jerzym Bogatym, na pamiątkę którego co cztery lata organizowane są w Ladshucie uroczyste obchody wesela na wzór średniowiecznej uroczystości. Zwiedzili również Zamek Trausnitz oraz Kościół Św. Marcina z najwyższą na świecie wieżą ceglaną.

W kolejnym dniu wymiany odbyła się całodniowa wycieczka do Monachium, a w jej programie znalazła się wizyta w Muzeum BMW, spacer po kompleksie sportowym „Olympiagelӓnde” oraz wjazd na słynną Wieżę Telewizyjną;  wizyta w Landtagu – siedzibie parlamentu landu bawarskiego oraz spotkanie z posłanką pochodzącą z gminy partnerskiej Pfeffenhausen; przejażdżka po przepięknym mieście oraz spacer po jego centrum. Na koniec wycieczki uczniowie mieli okazję zobaczyć trzecie na świecie pod względem atrakcyjności lotnisko w Monachium.

Czwartek był kolejnym dniem wycieczki, tym razem do bajecznego Regensburga (Ratyzbona), którego historię i osobliwości przybliżył przewodnik. Stare Miasto Ratyzbony, pochodzące ze średniowiecza, wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Spacer po licznych i zawiłych uliczkach miasta, przepełnionych zabytkowymi średniowiecznymi kamieniczkami z ciekawymi sklepikami i licznymi antykwariatami rozpoczął  się zwiedzeniem Katedry Św. Piotra słynnej m.in. z największych wiszących organów na świecie, a zakończył wizytą w  centrum handlowym „Arkady”.

W piątek uczniowie wzięli udział w projekcie zorganizowanym i prowadzonym przez grupę artystyczną „Black & White”,  w ramach którego zetknęli się oni z muzyką i tańcem afrykańskim oraz problematyką współczesnej Afryki. Uczestniczyli w warsztatach tanecznych, perkusyjnych oraz wokalnych , a także wysłuchali kilku wykładów na temat działalności humanitarnej na rzecz głodujących i potrzebujących pomocy mieszkańców Afryki. Po południu odbył się festyn polsko-bawarski, zorganizowany przez rodziców uczniów biorących udział w wymianie. Wieczór pożegnalny uświetnił koncert grupy „Black & White” we współuczestnictwie wszystkich uczniów, którzy grali na bębnach, tańczyli w takt afrykańskich rytmów i śpiewali poznane podczas projektu piosenki.

W sobotę po długiej podróży uczniowie naszej szkoły wrócili wraz z opiekunami do Jaworzyny Śl. pełni cudownych wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia i przyjaźnie nawiązane w Pfeffenhausen.

Barbara Dzikowska