Podczas naszej wycieczki po Zakładzie Porcelany mogliśmy poznać z bliska kolejne etapy produkcji słynnej jaworzyńskiej porcelany. Pan Ireneusz Besser powiedział nam, że produkcja wyrobów porcelanowych odbywa się według opracowanego procesu technologicznego w kilku ściśle powiązanych ze sobą etapach. Aby nam to zobrazować oprowadził nas po wszystkich wydziałach, które biorą udział w procesie produkcyjnym. Zobaczyliśmy jak z gliniastej masy w formatowni i odlewni powstają kształtne naczynia, które potem poddaje się zdobieniu, szkliwieniu i wypałowi. Uczniowie mieli okazję zobaczyć miejsce i specyfikę pracy swoich rodziców. Spróbowali również swoich sił w nakładaniu kalki i dekoracji talerzy.

Podczas wycieczki towarzyszyli nam studenci z Indii i Chin. Była to znakomita okazja do poćwiczenia języka angielskiego w praktyce oraz przybliżenia gościom tradycji produkcji porcelany w naszym mieście.
Serdecznie dziękujemy Panu Ireneuszowi Besserowi za zaproszenie, przybliżenie pracy zakładu i piękne upominki.