W ramach projektu unijnego „Szkoła z Kluczem” grupa gimnazjalistów spędziła sobotę wśród bazaltów Wzgórza Rataj i Wąwozu Myśliborskiego. Podczas wędrówki obserwowaliśmy odsłonięcia bazaltowe dawnych wulkanów tarczowych. Miejscami można spotkać tu lawy poduszkowe, powstałe wskutek szybkiego zastygania magmy na dnie morza.  Podziwialiśmy również wyżłobioną w bazaltach dolinę rzeki Jawor, wzdłuż której biegnie Wąwóz Myśliborski. Na szlaku rozpoznawaliśmy rosnące w wąwozie rośliny, między innymi jedyne na Dolnym Śląsku stanowisko języcznika zwyczajnego. Druga część zajęć odbyła się w „Zielonym Laboratorium”. Podczas warsztatów wykonaliśmy ekologiczne pomadki do ust według wybranych przez uczniów receptur, np. czekoladowo-pomarańczowa, miodowo-cytrynowa, piernikowa, orzechowo-kokosowa i inne. Było to już nasze drugie spotkanie w „Zielonym Laboratorium”, które zakończyło się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Przy ognisku dokonaliśmy ewaluacji zajęć, podczas której uczniowie opowiadali o nowo zdobytej wiedzy i doświadczeniach.