Zgodnie z wieloletnią tradycja naszej szkoły październik to miesiąc spotkań polsko-niemieckich. Tym razem 15-osobowa grupa  uczniów  z Jaworzyny Śl. odwiedzała swoich rówieśników ze szkoły partnerskiej w Pfeffenhausen w Bawarii.

Tydzień wymiany szkolnej w Niemczech upłynął na ciekawych wycieczkach, warsztatach i poznawaniu kultury bawarskiej w sytuacjach życia codziennego. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić Landshut – miejsce zaślubin polskiej księżniczki Jadwigi z księciem bawarskim, Jerzym Bogatym, z 1475 r. Miasto to  słynie również z najwyższej na świecie  ceglanej wieży kościoła pod wezwaniem św. Marcina oraz średniowiecznego zamku Trausnitz.

Kolejnym punktem programu były warsztaty „Comewithme” w firmie Wolf w Mainburgu, która zajmuje się produkcją urządzeń klimatyzacyjnych oraz solarowych na szeroką skalę. Podczas kilkugodzinnych zajęć we współpracy z praktykantami uczniowie samodzielnie wykonali ozdobną karafkę z metalu oraz  mały wentylator w postaci wiatraka napędzanego energią słoneczną. Mieli również okazję zwiedzić ogromny zakład i poznać linię produkcyjną firmy.

Główną   atrakcją przygotowaną przez organizatorów była wycieczka do stolicy Bawarii, Monachium –miasta, w którym gra i trenuje Robert Lewandowski. Wizyta w Alianz Arenie, w której rozgrywane są mecze klubu piłkarskiego FC Bayern  z oprowadzeniem po szatni piłkarzy, zapleczu treningowym oraz pomieszczeniach, w których przeprowadzane są konferencje prasowe z drużynami, miejscach przeznaczonych dla kibiców oraz przepięknym stadionie, na którym drużyna rozgrywa mecze pozwoliły naszym uczniom choć przez chwilę poczuć się jak piłkarz takiego klubu. Na koniec była wizyta   w firmowym sklepie FC Bayern i czas na zakup pamiątek.

Podczas wycieczki do Monachium zaplanowano spotkanie z konsulem polskim, panem Markiem Osiakiem, w jego siedzibie, a więc w polskim konsulacie. Uczniowie mogli otrzymać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące służby dyplomatycznej i zadań konsulatu.

Wśród atrakcji podczas zwiedzania miasta nie zabrakło tradycyjnej wizyty w Muzeum BMW. Można było zrobić sobie zdjęcia na motorach i w najnowszych eksponatach samochodów osobowych tej marki. Na koniec wycieczki uczniowie wraz z opiekunami poznali uroki centrum miasta odbywając po nim spacer i kupując pamiątki.

Przedostatni dzień pobytu w Bawarii wypełniły warsztaty w ekologicznym gospodarstwie rolnym, podczas których uczniowie nauczyli się piec bułeczki i wyrabiać masło. Warsztaty zakończyły się spożyciem tych wykonanych samodzielnie pokarmów. Wszyscy mogli również zrobić zakupy w sklepie z ekologiczną żywnością.

Wieczorem na uroczystym podsumowaniu tegorocznej wymiany obecni byli honorowi goście, którzy przyczynili się do współpracy partnerskiej pomiędzy szkołami. Uczniowie zostali uhonorowani dyplomami za udział w wymianie, a słowom podziękowań za piękny program imprezy nie było końca… Na koniec na wszystkich czekał poczęstunek przygotowany przez Radę rodziców.

W sobotę rano po pożegnaniu przed szkołą i wykonaniu tradycyjnego zdjęcia polscy uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli w podróż powrotną do Polski. Wymiana zakończyła się pomyślnie, a jej uczestnicy przywieźli do domu bagaż nowych doświadczeń i ciekawych wrażeń, bogatsi o nowych przyjaciół z Niemiec. W gazetach regionalnych, takich jak „Landshuter Zeitung” ukazał się artykuł na temat polsko-niemieckiego spotkania młodzieży.