W maju rozpoczynamy  po raz VI SZKOLNY TURNIEJ GRY PLANSZOWEJ ” BLOKUS”.

Cele konkursu:

– rozwijanie logicznego i przestrzennego myślenia,

– popularyzowanie gry BLOKUS,

– podejmowanie decyzji strategicznych ,

– radzenia sobie ze stresem, nawiązywania kontaktów społecznych.

W rozgrywce może uczestniczyć 4 graczy. Każdy z graczy dysponuje 21 elementami w swoim kolorze. Każdy element składa się z 1 do 5 kwadratów. Gracze zagrywają swoje elementy na zmianę umieszczając je na 400 polowej planszy. Elementy jednego gracza mogą się stykać ze sobą jedynie narożnikami.

Rozgrywka przebiega niezwykle dynamicznie i jest bardzo interesująca. Całą sztuką jest takie układanie  elementów, aby z jednej strony jak najbardziej blokować posunięcia przeciwnika nie zamykając sobie drogi na planszy do własnego rozwoju – nie wolno dopuścić do tego, żeby przeciwnik odciął nam dostęp do narożników własnych elementów.
Trudność polega na tym, że każdy element jest inny i zabiera określoną przestrzeń, co wraz z zapełnianiem się planszy doprowadza do sytuacji, w której dla części elementów po prostu braknie miejsca (ponieważ najzwyczajniej w świecie nigdzie nie będą pasować!) lub graczowi braknie punktów zaczepienia (narożników) we własnym kolorze, do których miałby swobodny dostęp.

Gra toczy się do momentu, w którym żaden z graczy nie będzie miał możliwości dołożenia własnych elementów. Rozgrywkę wygrywa gracz, któremu udało się ułożyć wszystkie własne elementy a w nagrodę zdobywa 15 punktów. Gdy ostatnim jego zagranym elementem był pojedynczy kwadrat (najłatwiejszy do zagrania element) to jako bonus dostaje jeszcze 5 punktów. Pozostali gracze otrzymują po 1 ujemnym punkcie za każdy pojedynczy kwadrat w niezagranym elemencie.

 

Gra otrzymała wiele międzynarodowych nagród i wyróżnień.

 Do  półfinału przechodzi 8 osób, a do finału 4 osoby.

 

Zapisy przyjmuje pani Siwiak w sali 21      do 7 maja 2019 roku.