W piątek 26 października 2018 w powiecie świdnickim odbyły się zintegrowane ćwiczenia służb mundurowych. W scenariuszu ćwiczeń ważny epizod rozegrał się w naszej szkole. O godzinie 9.55 do budynku wtargnęli zamaskowani bandyci, którzy strzałami z broni automatycznej i granatami hukowymi sterroryzowali pracowników i zabarykadowali się w sekretariacie.Dalej akcja potoczyła się jak w sensacyjnym filmie.

Napastnicy wzięli dyrektora jako zakładnika. Przystąpiono do ewakuacji uczniów, powiadomiono policję i straż pożarną. Rozpoczęły się negocjacje z terrorystami. Napastnicy zażądali helikoptera. W trakcie wyjścia z budynku nastąpiło odbicie zakładnika przez oddział antyterrorystów z udziałem psa policyjnego. Następnie do działań wkroczyli strażacy, którzy wyprowadzili z budynku – uczniów uwięzionych w gabinecie na drugim piętrze. Ćwiczenia były wspaniałą okazją do sprawdzenia procedur ewakuacji szkoły. Uczniowie i pracownicy  opuścili budynek w czasie 2 minut i 25 sekund. Ćwiczenia potwierdziły wysoki stopień wyszkolenia i bardzo dobrą współpracę  służb mundurowych: policji, straży pożarnej, służby więziennej, pogotowia ratunkowego oraz jednostek ochotniczej straży pożarnej.

Krzysztof Sołtys