Nasza szkoła wzięła udział w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Praca multimedialna Jakuba Kozieł z kl. 8a, o płk. Marianie Pilarskim zajęła trzecie miejsce. Konkurs odbył się w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i multimedialnej z podziałem na grupy wiekowe: szkoła podstawowa oraz gimnazjum i szkoła średnia. Jak podkreślili organizatorzy, konkurencja była duża a poziom nadesłanych prac wysoki. Trudno było wybrać najlepsze prace z pośród 1067. Gratulujemy Kubie tak dużego osiągnięcia.

Zgrupowanie laureatów i wyróżnionych w Konkursie odbyło się w Lublinie w dniach 7-8.04.2019 r. Organizatorzy konkursu Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zabrali obecnych na zgrupowaniu na wycieczkę po miejscach pamięci w Lublinie i na Lubelszczyźnie związanych z Żołnierzami Wyklętymi. Uczestnicy zobaczyli miejsca gdzie byli więzieni i mordowani członkowie podziemia antykomunistycznego. Tych miejsc jest tak wiele, między innymi Zamek Lubelski, obozy w Krzesimowie i Skrobowie. Odwiedzili też grób Józefa Franczaka ps. „Laluś” ostatniego Żołnierza Wyklętego walczącego z bronią w ręce, który zginął w roku 1963, oraz „łączkę” na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie gdzie ukrywano zwłoki pomordowanych na Zamku Lubelskim i nie tylko. Przewodnicy, którzy mają ogromną wiedzę w tym temacie opowiadali historie poparte dokumentami i dowodami. Aż trudno uwierzyć, że ludzie mogli dopuszczać się takich czynów. Taka niecodzienna lekcja historii z pewnością będzie zapamiętana przez młodych ludzi.

Wszystkie prace, które wpłynęły na konkurs mają wartość artystyczną i dydaktyczną są też hołdem dla Bohaterów i przywracają pamięć o Nich. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM.

Z naszej szkoły wysłaliśmy prace następujących uczniów:

Kategoria multimedialna: Kacper Szczygieł kl. IIIa gim., Mateusz Koźlik kl. 8a, Tomasz Janes kl. 8a.

Kategoria plastyczna: Magdalena Besser kl. 5a, Anna Maria Michalska kl. 5b, Alicja drobniecka kl. 5b, Kalina Pawlaczyk kl. 6a, Julia Kubryńska kl. 6a, Bartosz Bartczak kl. 6a, Natalia Hajduk kl. 6b, Eliza Kańduła kl. 6b, Maja Roman kl. 6b, Julia Plizga kl. 6c, Oliwia Kutyła kl. 6c, Julia Kieliszek kl. 7a, Wiktoria Prędecka kl. 7a, Magda Dobroń kl. 7a, Kacper Prymas kl. 7a, Ola Cichocka kl. 7b, Kacper Prymas kl. 7b, Klara Wychowanek kl. IIIa gim., Gabrysia Ptaszkiewicz kl. IIIa gim., Roksana Kosek kl. IIIb gim.

Dziękujemy za udział w konkursie.