RKO – czyli resuscytacja krążeniowo oddechowa.

Zabiegi, które ratują życie.

1.RKO u osoby dorosłej

2. RKO z użyciem AED czyli przenośnego defibrylatora

3. RKO u małego dziecka

4. RKO u niemowlaka

Gdy raz rozpoczęliśmy Resuscytację Krążeniowo – Oddechową nie możemy już od niej odstąpić. Są jednak 4 sytuacje, kiedy jest to dopuszczalne.

1️⃣ Miejsce przestało być bezpieczne – jesteśmy w walącym się budynku wybuchł pożar, pojawił się ktoś kto chce nam zrobić krzywdę. W takich sytuacjach możemy przerwać RKO i uciekać w bezpieczne miejsce. Jeśli to możliwe, możemy ewakuować poszkodowanego. Nie zapominajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.
2️⃣ Zupełnie opadniemy z sił – jeśli czujemy że jesteśmy na skraju wytrzymałości i grozi nam omdlenie, lepiej położyć się i odpocząć 10 – 20 sekund po czym ponownie przystąpić do RKO. Jest to wyjście zdecydowanie lepsze zarówno dla nas, jak i dla poszkodowanego – jeśli stracimy świadomość, ponownie przystąpimy do RKO po około 2 minutach (w najlepszym wypadku).
3️⃣ Ratownicy medyczni przejmą poszkodowanego – możemy odejść od poszkodowanego gdy usłyszymy ratowników zwracających się do nas: „Przejmujemy go, możesz się odsunąć”. Nie przerywajmy RKO od razu, gdy tylko usłyszymy sygnał karetki będącej jeszcze kilometr od nas.
4️⃣ Poszkodowany zacznie oddychać – w takim przypadku kontynuowanie RKO jest już zbędne.
Wtedy tylko kontrolujemy funkcję życiowe do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.