Zbliża się koniec roku szkolnego – czas podsumowań: osiągnięć naukowych, sportowych oraz innych wydarzeń, w których nasza szkołą bierze udział. Jest taka część działalności pracy szkoły, gdzie młodzież uczy się pracy na rzecz innych, odkrywa historię i dostrzega jej związki z teraźniejszością. Takim właśnie fragmentem działań naszej szkoły jest udział w akcji Mogiłę Pradziada Ocal od zapomnienia.

Szkoła nasza już od dziewięciu lat bierze udział w akcji Grażyny Orłowskiej Sondej, Kuratorium dolnośląskiego oraz TVP Polonia.

W przeciągu roku szkolnego podejmowaliśmy szereg działań związanych z tą inicjatywą rozpoczynając jesienią ubiegłego roku od zbiórki zniczy, które zostały zapalone na cmentarzach kresowych w dniu Wszystkich Świętych. Następnie przeprowadziliśmy świąteczną zbiórkę darów dla Polaków na Kresach, rozprowadzaliśmy również kalendarze kresowe. Poza tym zbieraliśmy środki podczas kwest. 1 listopada nasi wolontariusze zebrali na 6 cmentarzach w naszej gminie i w okolicy kwotę 10 257,16. Kwestowaliśmy również wiosną pod kościołami w Jaworzynie Śl., Pastuchowie, Piotrowicach i w Czechach gdzie zebraliśmy 1923,47 zł., w Wierzbnej i Bolesławicach 922,34 zł. oraz w kościołach w Świdnicy: w Katedrze 2578,05 zł i przy kościele św. Józefa 1319,90 zł.

We wszystkich kwestach zebraliśmy łącznie 17 000,92 zł. Tą  właśnie kwotą wygraliśmy kwestę dolnośląską, pobijając po raz kolejny (swój!)rekord.

Pieniądze te zostają przeznaczone na pomoc Polakom na Kresach oraz na organizację wyjazdu około 100 grup młodzieży- wolontariuszy na Ukrainę w zbliżające się wakacje.

Nasza grupa wolontariuszy wyrusza po raz trzeci do Czerniowiec, Rokitnej i Rarańczy, gdzie będziemy porządkować miejsca pamięci narodowej, groby polskich legionistów z czasów I wojny światowej.

Dzięki zaangażowaniu znacznej liczby mieszkańców naszej gminy udaje się nam to najlepiej ze wszystkich! W akcji biorą udział setki szkół reprezentując gminy i powiaty z całego Dolnego Śląska. Jednak to niewielka Jaworzyna Śląska jest niekwestionowanym liderem. W piątek 24 maja podczas Koncertu Kresowego zostaliśmy docenieni i odznaczeni jako najlepsi  w akcji. Na spotkaniu był obecny między innymi przedstawiciel prezydenta RP minister Andrzej Dera czy Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk. Na ręce burmistrza Jaworzyny Śląskiej oraz dyrektora szkoły wręczyli statuetkę za zajęcie pierwszego miejsca oraz tytuł przyjaciela Akcji Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia. Koordynator akcji w naszej szkole, Wiesław Dybeł, ze sceny podziękował wszystkim mieszkańcom Jaworzyny Śląskiej i darczyńcom za zrozumienie i włączenie się do akcji. We Wrocławiu obecny był również Marcin Kruk oraz  poczet sztandarowy z naszej szkoły, który stanowili uczniowie jadący na Ukrainę w celu porządkowania polskich cmentarzy: Julia Żelazna, Kinga Bielat oraz Mateusz  Gałka.