Sezon świąteczny uważamy za otwarty! Klasa 4B świętowanie mikołajek rozpoczęła już w poniedziałek. Podczas lekcji wychowawczej dowiedzieliśmy się, że historia czekolady rozpoczyna się w Ameryce Łacińskiej, a na nasz kontynent trafiła w 1502 roku za sprawą Krzysztofa Kolumba. Aż przez 100 lat udało się Hiszpanom zachować sekret przyrządzania czekolady. Dopiero wiek XIX przyniósł czekoladową rewolucję, to wtedy Anglicy opracowali metodę wytwarzania czekolady w formie stałej i tak powstała tabliczka czekolady.

Wszyscy wiemy, że gorzka czekolada ma wykwintny smak i cudownie poprawia humor, gdy dopadnie nas chandra. Ale to tylko niektóre powody, dla których warto jeść gorzką czekoladę. Okazuje się, że czekolada jest dobra na kaszel, nadciśnienie, brak energii, kiepską pamięć i brak koncentracji. Aby być zdrowym i w dobrym humorze przygotowaliśmy własną gorącą czekoladę, dekorowaliśmy pierniczki świetnie się przy tym bawiąc.

We wtorek czekały nas kolejne niespodzianki. Rodzice zorganizowali dla uczniów mikołajkową wycieczkę do kina. Już na stacji uczniowie rozwiązywali pierwsze matematyczne zadania niespodzianki: odczytywali rozkład jazdy, przeliczali czasu przejazdu pociągu, graliśmy w „Gorącego ziemniaka”. Po przyjeździe do Świdnicy udaliśmy się w stronę rynku gdzie czekało na uczniów kolejne zadanie: wysłuchanie legendy świdnickiej „Dom pod Bazyliszkiem” i odnalezienie domu przy ulicy Kotlarskiej, w której skrył się potwór zwany bazyliszkiem. Obejrzeliśmy również wystawę plenerową „Chłopcy malowani” opartą na wspomnieniach piłsudczyków. Ostatnim najważniejszym punktem wyprawy była wizyta w kinie i obejrzenie świątecznej historii „Grinch”. Zanim zasiedliśmy wygodnie w fotelach zostało już tylko ostatnie zadanie do wykonanie: rozwijanie kompetencji porozumiewania się językiem angielskim. Uczniowie zamówili swoje przekąski po angielsku. Yes, they did well!

Historia zrzędliwego, cynicznego stwora Grincha, który marzy tylko o jednym- by ukraść święta Bożego Narodzenia okazała się ciepłą, uniwersalną, oszałamiająco sfilmowaną historią świąteczną z olbrzymią dawką optymizmu.