Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, święto to obchodzonego roku 2 kwietnia,  w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza  Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania wśród najmłodszych. Święto to zostało ustanowione w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi. Od tamtej pory, co roku gospodarzem święta jest inne państwo.

Polska była organizatorem tej uroczystości w 1979roku.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna: „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwu jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

Książki polecane do czytania z dzieckiem, szczególnie w obecnym czasie:

1.H.Ch. Andersen: „Baśnie”,

  1. G. Delahaye, M. Marlier: “Przygody Martynki”,

3.Sempe i Gościnny, „Mikołajek”,

  1. C.S. Lewis, „Opowieści z Narni”;