Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu to jest. 13 kwietnia 1990 roku. Od tego dnia, Dzień Pamięci obchodzony jest jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.
W roku 2010 nasze jaworzyńskie gimnazjum przystąpiło do ogólnopolskiego programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Głównym celem tej inicjatywy było upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej poprzez posadzenie 21 473 Dębów Pamięci. Każde z drzew miało upamiętniać jedną zamordowaną osobę i stać się swoistym żywym pomnikiem.
20 maja 2010 odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci i poświęcenia tablicy pamiątkowej ku czci zamordowanego w Katyniu polskiego oficera – weterana wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku popułkownika Borysa Fournier. Uroczystość tę uświetniła swoją obecnością córka ppłk. Fournier – Maria.
Program „Katyń… ocalić od zapomnienia” stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu pamięci o historii, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Edukacyjny i społeczny wymiar programu polega także na integracji środowisk edukacyjnych, samorządowych i społeczności lokalnych. Ma zachęcać do podjęcia wspólnych działań na rzecz wychowania młodzieży na świadomych i odpowiedzialnych obywateli, żyjących w poczuciu przynależności do narodu i państwa. Dlatego chcemy kontynuować ten program także w szkole podstawowej.