W piątek 17 maja 2019 w naszej szkole odbyła się sesja ekologiczna pod hasłem „Nasza gmina – nasze środowisko”. Udział w sesji wzięli przedstawiciele wszystkich szkół z terenu gminy.  Młodzież przedstawiła referaty i prezentacje o następującej tematyce:

 • Smog straszy na każdym kroku”- Klaudia Dudzic z SP Stary Jaworów
 • „Oddychaj świadomie”- Martna Bielat Gimnazjum w Jaworzynie Śl.
 • „Sposoby dbania o środowisko przez Gminę Jaworzyna Śląska”- Hanna Sionkowska –SP Jaworzyna Śl.,
 • „Problem zanieczyszczeń środowiska” – Jystyna Szymczyk  z SP Stary Jaworów,
 • „Jak ważne są pszczoły?”- Aleksandra Herbut SP Stary  Jaworów,
 • „Ekosystem gminy Jaworzyna Śl.”-  Julia Żelazna Gimnazjum Jaworzyna Śl.
 • „Co czwarty Bocian to Polak” – Aleksandra Słomska SP Pastuchów
 • „Bagieniec –perełka Gminy Jaworzyna Śl” – Mateusz Gałka Gimnazjum Jaworzyna,
 • „Szlakiem pomników przyrody w gminie Jaworzyna Śl.” – Mateusz Koźlik SP Jaworzyna Śl.
 • „Uratuj naszą gminę przed plastikiem” – Klara Wychowanek Gimnazjum Jaworzyna Śl.
 • „Rolnictwo w gminie Jaworzyna Śl.” – Gabrysia Ptaszkiewicz Gimnazjum Jaworzyna Śl.
 • „Zanieczyszczenia wody w gminie Jaworzyna Śl.”-Wiktoria Barnak SP Jaworzyna Śl.
 • „Przesłanie” – Dagmara Mucha SP Jaworzyna Śl.
 • „Życie Zero Waste-czy to możliwe?” – Aleksandra Trawczyńska SP Pastuchów,
 • „Problem dotykający każdego z nas –Hałas”- Maja Szmudrowska- SP Stary Jaworów.

­Debacie przysłuchiwali się przybyli goście –burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz, dyrektorzy szkół, rodzice, dziadkowie i uczniowie, którzy brawami nagradzali wystąpienia uczestników.  W przerwach pomiędzy prezentacjami uczestnicy wysłuchali koncertu muzyki poważnej w wykonaniu ucznia klasy piątej Miłosza Deca. Dodatkową atrakcją była wystawa prac    uczniów, która promowała upcykling – jako metodę ponownego wykorzystania odpadów. Na zakończenie sesji Pan burmistrz Grzegorz Grzegorzewicz i dyrektor Krzysztof Sołtys wręczyli uczestnikom certyfikaty „Młody Ekolog” oraz nagrody ufundowane przez Gminę Jaworzyna Śląska oraz sponsorów.

Organizacja sesji była ukoronowaniem rocznego planu edukacji ekologicznej, która  jest nam wszystkim bliska – to od nas zależy czy przyszłe pokolenia będą miały jeszcze możliwość  życia na naszej planecie. Nasza szkoła od wielu lat propaguje idee ekologii – jedną z form  jest udział wszystkich klas w rocznym konkursie na klasą Ekomaniaków . W ubiegłym roku szkolnym  zebrano 147 kg puszek – pieniądze zostały  przekazane na misję w Afryce. Uczniowie zebrali 200 sztuk zużytych telefonów, 1168 kg nakrętek i 458 kg baterii. Zebrana  ilość nakrętek i baterii  wypełniłaby z powodzeniem wielkiego tira. Nakrętki  i baterie przeznaczone są na   rehabilitacje  brata naszego kolegi Kacpra.

Wspieramy również schronisko dla zwierząt w Świdnicy, w bieżącym roku zebraliśmy 663 kg karmy. W tym roku szkolnym zajęliśmy drugie miejsce w powiecie w konkursie  na zbiórkę kasztanów i żołędzi zebraliśmy ich przeszło 2 tony (2052 kg). Klasy walczą o miano „Klasy Ekomaniaków”.  Stale współpracujemy z Dolnośląskimi Parkami Krajobrazowymi i uczestniczymy w organizowanych i finansowanych przez nich w warsztatach, najbliższe odbędą się już w piątek 24 maja.

Wierzymy, że owocem podjętej dyskusji będzie jeszcze większe zaangażowanie młodzieży w dzieło ochrony środowiska oraz  przesłanie do wszystkich dużych i małych- Myśl globalnie- działaj lokalnie.

Organizatorzy pragną serdecznie podziękować Panu burmistrzowi, dyrekcji ZPS Karolina, zarządowi, ” DorPalast”  Jelenia Góra za sponsorowanie nagród dla uczestników sesji.