Euro CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której w całej Europie organizowane są wydarzenia promujące naukę programowania i rozwijanie kompetencji cyfrowych. Świętujemy kreatywność, rozwiązywanie problemów i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Podczas tegorocznej edycji nie mogło zabraknąć naszej szkoły. Postanowiliśmy zorganizować własne wydarzenia i dodać nasze dwie aktywności do mapy CodeWeek.

W ramach Code Week, odbywającego się w naszej szkole pod hasłem „Coding is so much fun!” uczniowie klas 1-3 rozpoczęli przygodę z kodowaniem poprzez “Kodowanie na dywanie” oraz zapoznali się z robotem Ozobot. Panie wychowawczynie przeprowadziły warsztaty pt. „Kodowanie Challenge”, które polegały na ułożeniu według instrukcji słownej i pisanej zakodowanych wzorów- flag, roślin, różnych symboli itp. Uczniowie rozszyfrowali również kod organizatorów EuroWeek i przedstawili go na różne sposoby. 

Na lekcjach języka angielskiego poznaliśmy  Ozobota- małego, ale bardzo inteligentnego robota do nauki programowania. Uczniowie nauczyli się prawidłowo kreślić trasy, wyznaczać odległość kodu od skrzyżowania dróg, prawidłowo umieszczać kod na trasie oraz tworzyć właściwy kształt trasy. Za pomocą kolorowych kodów dzieci zaprogramowały zadania, które wykonał robot. A wszystko to w języku angielskim.

Na zakończenie tygodniowych potyczek z kodowaniem i programowaniem nasza placówka oraz panie wychowawczynie otrzymały certyfikaty organizatora wydarzeń CodeWeek2020, zaś każda klasa otrzymała nagrodę oraz certyfikat potwierdzający zaangażowanie w CodeWeek2020.

Dzięki nowym narzędziom oswajamy dzieci z technologią, są oni lepiej zorientowani w cyfrowym świecie, daje im to podstawy do efektywniejszej nauki i pracy w różnych obszarach wiedzy.

Maty i pomoce do kodowania oraz roboty Ozobot zostały zakupione ze środków własnych szkoły oraz środków przekazanych przez Radę Rodziców.

Emocje, które towarzyszyły dzieciom podczas zajęć uwieczniliśmy w naszej wideorealacji. Zapraszamy do obejrzenia.

Zuzanna Smaruj, Magdalena Mision