W czwartek 16 listopada od rana trwała akcja, mająca na celu zapoznanie uczniów z zagrożeniami związanymi z paleniem papierosów i zachęcająca do przemyślenia tematu uzależnień. Na korytarzach szkolnych pojawiły się  prace uczniów omawiające konsekwencje palenia i propagujące styl życia wolny od używek. Korytarze ozdobiły również plansze uświadamiające „ile kosztuje palenie”. Przeliczniki bezlitośnie wskazały, jak duże koszty ponosi palacz i co mógłby za to mieć. Uczniowie mieli ponadto okazję zapoznać się ze składnikami papierosa, do czego zachęcał uczeń noszący tekturowe czarne płuca, symbol toksyczności palenia. „Chorym płucom” towarzyszył papieros (dziękujemy śmiałkowi przebranemu w kostium) nadający akcji ton humorystyczny. Pozostali uczestnicy przeprowadzili akcję protestacyjną przeciw paleniu papierosów, trzymając tabliczki z hasłem „Młodość wolna od papierosa!”, „Palenie zabija”.

W akcję włączył się Sanepid, Pani Małgorzata Kruk zaprosiła uczniów klas 7 a i b oraz III a gimnazjum na prezentację dotyczącą szkodliwości palenia. Następnie wśród uczniów klas 7 przeprowadzono badanie za pomocą smokolizera, urządzenia mierzącego zawartość szkodliwego tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Nasi uczniowie zdali test śpiewająco 🙂

Wierzymy, że obchody Dnia Rzucania Palenia uświadomiły wielu uczniom jak bardzo szkodliwe jest palenie tytoniu. Ideą tego dnia było również zachęcenie do podjęcia decyzji mających  na celu wyzwolenie się z nawyku palenia. Trzymamy kciuki J. Organizatorem akcji  jest pedagog  i psycholog szkolny.