Konkurs organizowany przez IPN skierowany był do klas VIII szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Był sposobem na oddanie hołdu ofiarom zamordowanym w niemieckim, nazistowskim KL  Ravensbrück oraz ocalałym, byłym więźniarkom obozu. Jak mówiła Maria Lorens pomysłodawczyni konkursu oraz córka byłej więźniarki KL Ravensbrück Katarzyny Matei -„Jeśli ich echo głosów zamilknie, zginiemy”

W Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych „PIAST” 8 marca odbył się półfinał  V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek KL Ravensbrück„ .Wśród 40 uczestników znalazłam się i ja. Zaprezentowałam wiersz „Beatrycze” G. Chrostowska oraz fragment prozy „Wspomnienia wojenne” K. Lanckorońska.  Nad moją recytacją czuwała Pani Ewa Grobelna. W przerwie przed ogłoszeniem decyzji jury była okazja do wysłuchania wspaniałego wykładu na temat „Dywizji nastolatków” prowadzonego przez Panią Barbarę Hempel. Oglądaliśmy także niezwykłą wystawę pt.”Wolność można odzyskać, młodości nigdy.”

Emocje na eliminacjach były przeogromne. Przeplatał się stres, ekscytacja, duma, że można znaleźć się wśród tylu utalentowanych osób  a przede wszystkim wielka chęć pokazania siebie z jak najlepszej strony. Jury miało bardzo trudną decyzje do podjęcia. Każdy występ prezentował wysoki  poziom i duże zaangażowanie ze strony uczestników.

Wszyscy zapamiętają ten dzień i emocje mu towarzyszące na długo.

 

Dagmara Mucha