07 listopada 2017 r. gościliśmy w Szkole Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej 23 uczniów wraz z trójką opiekunów z zaprzyjaźnionej szkoły z Teplic nad Metuji w ramach rozwoju współpracy z gminami partnerskimi. Gości przywitał pan dyrektor Krzysztof Sołtys oraz pan wicedyrektor Marcin Kruk. Niespodziankę sprawiła nam i naszym gościom swoją wizytą pani Teresa Gawron (była dyrektor tutejszej placówki). Promując zdrowy styl życia przez zabawę i sport, rozegraliśmy z naszymi gośćmi mecz piłki nożnej (wynik meczu 8:6 dla reprezentacji naszej szkoły) oraz przeprowadziliśmy rozgrywki w „dwa ognie” (wynik tych zmagań 1 : 1). Na zasadach czeskich wygrały dziewczyny z Teplic, na zasadach polskich nasze reprezentantki. Po słodkim poczęstunku pojechaliśmy zwiedzać Miejską Bibliotekę Publiczną im. C.K. Norwida w Świdnicy oraz Kościół Pokoju. W prawie trzystuletnim, wolnostojącym pałacu miejskim byłej rezydencji  opatów cystersów krzeszowskich nasi goście mieli nie lada zadanie. Dopiero dobrze rozwiązywane zagadki (dobra odpowiedź wskazywała drogę zwiedzania) umożliwiały im przejście biblioteki od strychu po piwnicę. W podziemiach czekała na nas niespodzianka.  Trzeba było w  jednej z najstarszych budowli barokowych w Świdnicy nieźle się natrudzić, ale jak przystało na bibliotekę (przybytek kultury i literatury) czytanie, myślenie i działanie nikogo nie dziwi. Po wytężonej pracy pokrzepiono nas gorącą herbatą. Za pomoc, przygotowany program i gościnę serdecznie dziękujemy paniom z biblioteki.

Następnie udaliśmy się do Kościoła Pokoju z drewna, gliny i słomy, który po częściowym remoncie robi ogromne wrażenie. Na świecie są tylko 2 takie obiekty. Jeden stoi w Świdnicy, drugi w Jaworze. Sacrum i profanum tworzą tu harmonijną całość. Jest to największa drewniana protestancka świątynia wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Do wyjątkowo cennych elementów wyposażenia kościoła należą jego ołtarz i ambona, cenne są także organy. Po niezwykłych doznaniach udaliśmy się z powrotem do Jaworzyny  Śląskiej na obiad, który zjedliśmy w szkolnej stołówce. Po wspólnym posiłku nastał czas pożegnania i rozdania drobnych upominków ufundowanych przez Powiat Świdnicki, Urząd Miejski w Jaworzynie Śląskiej oraz Zakład Porcelany Stołowej „Karolina”.

Logopeda

Logopeda – Aneta Besser przyjmuje w Przychodni Samorządowej przy ulicy Westerplatte 16, pokój 105 w każdy wtorek w godzinach 12.00-17.00.

Z logoterapii mogą korzystać dzieci i młodzież z Gminy Jaworzyna Śląska mające problemy związane z mową. Rejestrować się można pod numerem telefonu 603 650 722. (nie jest wymagane skierowanie od lekarza).

 Besser Aneta


ul. Mickiewicza

 

 

ul. Jana Pawła II

fronter1

mobireg